Јога је наука о телу, уму и духу, а благодети које нам пружа су многобројне.
Физички део Јоге састоји се из Асана – вежби и положаја који развијају тело и Пранајама – вежби дисања.
Физичке користи које можемо очекивати од практиковања су :
Побољшање циркулације
Повећање еластичности свих мишића
Оживљавање органа
Постизање веће снаге и отпорности према болестима
Нарочиту пажњу Јога посвећује кичменом стубу, чија повећана еластичност не резултира само добрим здрављем него и успешно сузбија многобројне потешкоће од којих пате људи 21. века. Контролисане технике дисања активирају иначе неактивне мишиће груди, те се плућа испуњавају до свог пуног капацитета, што резултира побољшање апсорпције кисеоника. Крв се прочишћава од токсина, а плућа проширују и јачају.
Ментални развој у Јоги постиже се кроз вежбе дисања, вежбе концентрације и медитацију.
У духовном смислу представља систем вежби које воде ка самоспознаји и постизању јединства како са собом тако и са светом.
За следбенике јоге брига о сопственом телу је дужност, а јога показује да је заиста лако остати доброг здравља, мењањем устаљених навика. На здравље имамо право од рођења, а болест настаје услед немара, незнања или кршења природних закона.
Стога закључујемо да, захваљујући јоги и техникама практиковања, данашњи човек може да пронађе радост живљења, ментални баланс, здравље и дуг живот.
Пронађимо стабилност и чврстину!
Поза дрво (вркасана)
Једна од основних поза уземљења, позива нас да се укоренимо, нађемо стабилност ичврстину.
Извођење
Станемо парво,руку положених поред тела, ослоњени на оба стопала (тадасан). Пребацимо тежину тела на леву ногу и замислимо да из нашег стопала израста корење које нас чврсто везује за земљу. Поглед усмеримо на тачку на поду.Стопало десне ноге подигнемо на унутрашњи део леве бутане.
Уколико нам је ово захтевно, можемо да поставимо стопало ниже, наскочни зглобили лист. Спојимо дланове испред грудног коша. Када осетимо стабилност, удишући одигнемо руке изнад главе, а потом их издишући ширимо у великом луку испустимо до тела . Поновимо исто са другом ногом.
Користи
– Јача стопала, скочне зглобове и мишиће ногу
– Развија равнотежу и концентрацију
– Учвршћује уземљење и самопоуздање
– Увећава свест о сржи
Мере опреза
Особе са поремећајима унутрашњег ухa или равнотеже треба овај положај да изводе у близини зида ради веће безбедности.
Побољшајмо циркулацију и смањимо отеченост ногу!
Положаји свећа и плуг (сарвангасана и халасана)
Извођење
Пре него што започнемо извођење положаја, потребно је да поправимо све неравнине које би могле да ометају само извођење положаја, скинемо гумице, шнале.
1. Легнемо на леђа и испружимо ноге. Брада је благо усмерена ка грудној кости, потиљак на поду. Руке поставимо поред тела а дланове окренемо ка поду да служе као ослонац. Потом савијемо колена, а стопала одигнемо од пода тако да доњи део леђа буде приљубљен уз под. Удахнемо у положају па потом издишући исправимо колена а табане усмеримо ка плафону. Удахнемо у положају па потом одигнемо кукове од пода у пожај косе свеће. Дланове поставимо на доњи део леђа придржавајући их и не померајући лактове. У положају дишемо природно.
2. Можемо да останемо у овом положају, или ако осетимо да смо спремни да уђемо у коначан положај свеће, приближавајући лактове један ка другом и одижући кукове још више ка плафону. У овом положају дишемо природно и остајемо колико прија.
3. Можемо да се вратимо у почетни положај или, уколико смо спремни за више, да удахнемо у положају свеће па потом издишући пребацимо ноге преко главе у положај плуга. Дишемо природно и останемо у положају колико прија придржавајући леђа длановима, или преплетемо прсте и опружимо руке на под. При изласку из положаја, прво дланове вратимо на под, удахнемо у положају па потом издишући лагано враћамо прво леђа а затим и задњицу на под, не одижући главу.
4. По изласку из положаја балансирамо покренуту енергију пребацујући савијене ноге у једну страну док главу усмеравамо у супротну, па потом у другу страну. Рукама придржавамо колена.
Користи – свећа
– Активира мишиће кичменог стуба, ногу, рамена и руку
– Истеже мишиће рамена и груди
– Као и сви обрнути положаји, доводи крв и енергију у горњи део тела
– Одводи крв из ногу (добро код проширених вена)
– Стимулише рад штитне жлезде
– Побољшава циркулацију
Користи – плуг
– Истеже мишиће опружаче кичменог стуба, седалне мишиће, мишиће задње ложе и листа као и мишиће рамена
– Јача мишиће рамена и леђа
– Стимулише рад штитне жлезде
Мере опреза
Менструални циклус, повреде врата или рамена, трудноћа, висок крвни притисак
Стимулишимо рад штитне жлезде и органа за варење!
Поза мост (Сету банда сарвангасана)
Извођење
Легнемо на леђа и поставимо руке поред тела, а дланове окренемо ка поду. Брада је благо усмерена ка грудној кости. Савијемо колена а стопала поставимо на под у ширини кукова. Удахнемо у положају па потом издишући и гурајући стопалима под одигнемо кукове са простирке што више можемо. Уколико је могуће, преплетемо прсте испод тела приближавајући лопатице једну ка другој. У том случају останемо пар удаха и издаха у овом положају. Уколико ово превазилази наше тренутне могућности, сасвим је у реду да дланови остану на поду и да удахнемо у положају, па потом издишући вратимо кукове на простирку. Поновимо неколико пута.
Напомена: треба да покушамо да гурамо средњи део леђа ка плафону, тако да је тртична кост усмерена ка коленима. Ноге су активне све време. Колена и бутине треба да ротирамо ка унутра.
Користи
– Активира мишиће опружаче кичменог стуба, мишиће ногу задње ложе и седалне мишиће
– Истеже мали слабински мишић, трбушне и грудне мишиће
– Побољшава покретљивост рамена
– Помаже варење
– Стимулише нервни систем
– Стимулише штитну жлезду
– Стимулише координацију покрета
Мере опреза
Код повреда врата или рамена, код повреда доњег дела леђа
Спречимо болове у леђима на време!
Положај кобра (буџангасана)
Кобра се препоручује људима који много седе, јер је добра код превенције болова у леђима
Извођење
Постоји неколико варијација, свака је добра за наше здравље, а овде ћемо приказати један од начина извођења, погодан за почетнике у јоги.
Легнемо стомаком на простирку. Глава је ослоњена на чело, ноге постављене једна до друге. Поставимо дланове испод рамена, док су лактови приближени један ка другоме. Припремни удах и издах. Док удишемо клизимо брадом по поду, па одигнемо главу и груди од пода. Када смо се потпуно одигли груди од пода, можемо на тренутак да подигнемо и дланове. Главу одижу вратни, а груди леђни мишићи. Рамена су што даље од ушију.Поглед је усмерен према плафону. Потом вратимо дланове на под и наставимо да одижемо од пода само горњи део трупа, при чему водимо рачуна да не покваримо положај рамена.Кратко задржимо дах па потом, издишући и задржавајући поглед ка плафону, лагано враћамо најпре груди, а потомспустимо рамена, браду, нос па чело на под. Кобру поновимо неколико пута.
Када завршимо са извођењем, можемо да седнемо на пете, положимо чело на под и испружимо руке изнад главе или их поставимо поред тела (положај бебе). Дишемо природно.
Подстакнимо флуидности савитљивост кичменог стуба!
Положај мачка (марјарисана)
Положаји су веома једноставни и нису захтевни, те могу да их изводе сви.
Извођење
1.Ослонимо се на колена и дланове. Колена су испод кукова а дланови испод рамена (неутралан положај).Удишући подигнемо главу, поглед усмеримо на горе, а у леђима направимо седло.
2.Издишући браду усмеримо ка грудној кости, полед је према пупку. Извијемо леђа у супротном смеру о односу на претходни
Понављамо покретене колико пута усклађујући дисање. Потом се днемо на пете и чело спустимо на под. Руке су поред тела, дланови окренути на горе. У положају дишемо природно. Удахнемо у положају, па издишући подижемо лагано труп, па потом и главу.
Користи
– Подстиче савитљивост кичме
– Продубљује дисање
– Отвара срце
Мере опреза
Код повреда врата, врат држимо паралелно са подом. Ако су нам осетљива колена, испод њих поставимо ћебе.