Као што сваки спортиста зна које су његове обавезе у погледу захтева спорта којим се бави, позиције на којој игра и правила клуба која су прописана, тако сваки спортиста, али и свако ко се и рекреативно бави спортом, мора да зна исвоје бројке
како би његове перформансе биле што боље, а самим тим и постигнути резултати већи.
Једна од улога спортске медицине управо се односи на одређивање ових бројки
код спортиста и физички активних људи. Свака особа треба бити упозната са својим здравственим стањем, телесном композицијом и функционалним параметрима организма који су одраз стања кардиореспираторног система и физичке спремности. Адекватан спортскомедицински преглед осмишљен је тако да провери здравствено стање појединца и обезбеди параметре од којих у великој мери зависи и остваривање циљева у погледу тренинга, телесне композиције, здравља и сл.
Провера здравственог стања:
Мерење крвног притиска, ЕКГ срца у миру, аускултација срца и плућа, уз одређивање срчане фреквенце у миру део су основног спортскомедицинског прегледа, а на основу кога се процењује да ли је неко способан за учествовање у спортским активностима или не.
Ергоспирометријско тестирање, тј. максимални тест оптерећењем на покретној траци, део је специјалног спортскомедицинског прегледа и свакој особи која се бави физичком активношћу препоручује се да бар једном годишње уради ову врсту прегледа како би се добио увид у рад срца при максималном напору, а и добили параметри који су одраз физичке спремности. Рецимо, у фудбалу, сви сениорски спортисти по закону морају да обаве ову врсту прегледа два пута годишње како би добили дозволу да се баве спортом, у кошарци се овакав преглед ради минимум једном годишње, а рекреативци би ову врсту прегледа требало да обављају минимум једном годишње, а уколико желе да прате ефекте тренинга, онда и два пута у току године.
АУТОР ТЕКСТА: Др Тамара Стојменовић ординација Вита Максима