Да из периода празника носите само лепе успомене, а не и додатне килограме!
Полако пролази тај јануар, месец за који кажу да је најдепресивнији. Не видимо зашто би био, осим што постоји јак контраст између прве половине јануара резервисане за опуштање и празновање и друге која је повратак у реалност.
Реалност многе након продуженог празновања дочека са којим килограмом вишка или бар са осећајем да нисмо у топ форми и да смо сами себи некако „нездрави“.
Да ли то значи да је требало да држимо дијету за време празника и не пробамо све чудесне ђаконије овдашњих врсних балканских домаћица?
Наравно да, НЕ.
Дијета за време празника се никако не препоручује јер има катастрофалан психолошки и социјални ефекат на појединца. Препоручује се одговорно уживање, тако да једино што смо можда могли избећи је да једемо константо калорична јела од 31.децембра до 14.јануара (или продужено до Св. Јована 20.јануара). Дакле, могли смо јести празнична јела свега 3-5 дана (31.децембар, 1. јануар, 6.јануар, 7.јануар, 13.јануар и ко је ишао на славу 20.јануар). Тих 3-5 дана не би вероватно донели величину више у гардероби, али сад шта је ту је.
Како наиме да се без много муке вратимо на здрав ток исхране? Ево неколико једноставних правила која ће у року од месец дана донети жељене резултате:
1. НЕ БРЗИМ ДЕТОКС СОКОВИМА И САЛАТАМА;
ДА, РАЗНОВРСНОСТИ НАМИРНИЦА
Краткотрајни популарни детоџ-и у којима конзумирате само сокове или само поврће и воће, нутриционистичка струка сматра врло небезбедним, јер су у смислу калорија, минерала и витамина крајње непотпуни и недовољни. Са друге стране, они су и непотребни. Ваш прави дексикатор је уграђен у Ваше тело и зове се јетра, а помажу јој и бубрези. Дакле, кључ је само разноврсна уравнотежена исхрана, богата свежим, домаћим намирницама из свих категорија (воће, поврће, риба, интегралне житарице, немасно месо, немасни млечни производи), али…
2. КОНТРОЛИСАЊЕ ВЕЛИЧИНЕ ПОРЦИЈА Ваши главни оброци (доручак, ручак, ужина) би требало да стану на половину Вашег тањира, тј. у 2 помало скупљене шаке. Наравно, салата се ту не рачуна, она иде на другу половину тањира а корисно је да је поједемо и што више како би се „попунила рупа у стомаку“ и како би смањена порција главног јела била довољна и оку и стомаку конзумента који су током празника навикли на веће порције.
3. РЕДОВНЕ УЖИНЕ – не би требало дуго оставити машину „метаболизам“ без сировина за рад, јер би се онда њен ритам помало успорио, те тежите да свом метаболизму дате на сваких 3,5-4х да нешто вари. То модерном човеку звучи сувише често, али сетите се да бебе инстиктивно тј. природно једу на 3,5-4х! Наравно, то ће бити мањи оброци, па између 3 главна убаците и 2 воћне ужине или 1 воћну ужину а друга може бити немасни грчки јогурт са кашичицом меда или кашиком пахуљица.
4. КОНТРОЛА МАСТИ – главни оброци не би требало да садржи више од 1 супене кашике уља по особи по оброку или до ½ кашике домаће масти уколико спремамо на високим температурама.
5. НЕДЕЉНИ ПЛАН РУЧКОВА– Ако направите унапред план главног оброка- ручка, бићете много успешнији у придржавању здравог стила исхране. Наиме, у току недеље не би требало више од 2 пута да конзумирамо црвена меса, једном недељно јаја и још 2 пута пилетину или ћуретину. Све ово се може сервирати уз прилог поврћа или житарица. Уз то, идеално би било да по два дана недељно буду резервисана за рибу и за махунарке (пасуљ, сочиво, грашак, леблебије итд.) без меса, нпр. само са малим парчетом сира.
Уколико сте јако заузети, исто јело од ручка можете конзумирати и за вечеру, само без црвених меса и јаја, за која је превише да их једемо 2 пута дневно тј. односно 4 пута недељно.
6. ДНЕВНИК ИСХРАНЕ стекните рутину да сваке вечери запишете које сте оброке имали у току дана и шта сте и колико јели
7. ПИЈТЕ ДОВОЉНО ТЕЧНОСТИ – толико да Ваш урин постане бледо жут. Просечној особи за то је потребно 1,5-2,5 л воде или незаслађених чајева. У широком луку избегавајте газиране и куповне воћне сокове који садрже додати шећер. Алкохолна пића сведите на максимум 2 чаше пива или вина недељно, или их још боље тотално избаците из исхране.
И на самом крају, тренирајте, АКТИВИРАЈТЕ се и увек бирајте кретање уместо вожње!
Tekст : МСц нутициониста генетичар Кристина Робал